Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko chętnie się dzieliło, a co za tym idzie nie generowało stresujących sytuacji w czasie spotkań z innymi dziećmi.

Tymczasem rzadko się tak dzieje. Po pierwsze dzieci się kłócą i jest to zupełnie naturalne. Po drugie nikt nie lubi, kiedy grasuje się w jego prywatnych rzeczach, wyrywa się mu je z ręki albo podkrada się je bez pytania (no nie!).

Dzieci mają podobnie. Nie chcą, aby ktoś naruszał ich prywatności i zmuszał je do robienia rzeczy, które odbierają im możliwość decydowanie o sobie.

Nie powinniśmy naciskać na dzieci, ani uczyć ich, że mają ulegać żądaniom innych, bo w końcu uznają, że tak jest. Możemy natomiast modelować pewne postawy i pokazywać, że:

✅rozumiemy emocje dzieci i nie chcemy ich nakłaniać, aby oddawały innym swoją własność, jeśli nie czują się z tym bezpiecznie, ale mogą ją np. pokazać i o niej opowiedzieć.
✅warto się dzielić i robić coś dla innych, gdy jesteśmy na to gotowi. A także robić małe kroki w stronę drugiego człowieka, wskazywać na alternatywy, które możemy komuś zaproponować.
✅dbanie o siebie jest ważne i dostrzeganie innych także.
✅warto spróbować znaleźć rozwiązanie, (np. wspólnej zabawy) które jest korzystne dla dziecka, jego kolegi, koleżanki, czy rodzeństwa.
✅pozwalamy dziecku dokonywać samodzielnych wyborów, np. kto, którą zabawką będzie się bawił najpierw; która część babeczki zawędruje do brata i w którym momencie pożyczy ono koledze swoje auto itd.

🙏Niech nowy post Wam w tym wszystkim pomoże. ❤️❤️❤️

💯A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, jak wspierać poczucie wartości dziecka, jego szacunek do siebie i drugiego człowieka, zapraszam serdecznie na nowe webinarium, które odbędzie się 03.02, ale nie trzeba być na żywo. ❗️Są jeszcze wolne miejsca, choć jest ich coraz mniej. Link do zapisu jest tutaj➡️ @magdalenabockomysiorska_pl ✨

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *