Dlaczego dziecko się śmieje, kiedy zrobi coś niewłaściwego?

Dziecko, które zaczyna się śmiać lub uśmiechać w sytuacji, kiedy jesteśmy zdenerwowani jego postępowaniem, potrafi wyprowadzić nas z równowagi.

Dzieje się tak dlatego, że chcemy być uwzględnieni przez dziecko, a jego zachowanie może otwierać w nas pewne przekonania, np. o tym, że młody człowiek nas nie szanuje, ignoruje i wyśmiewa.

Tymczasem to nieprawda! Śmiech dziecka będący odpowiedzią na nasze srogie często uwagi i komentarze, wynika z bardzo konkretnych przyczyn i rozwojowych uwarunkowań.

Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.

Dlaczego dziecko się śmieje, kiedy zrobić cos niewłaściwego?

  • Bo tak radzi sobie ze stresem

Kiedy sytuacja emocjonalnie przerasta dziecko, może ono reagować śmiechem, aby zrzucić z siebie napięcie (szerzej: stres). Możemy to zauważyć i nazwać, np.: „Śmiejesz się, ale jest ci trudno, co?”.

  • Testuje nasze granice

Testowanie granic innych jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Ono śmieje się, aby sprawdzić, gdzie leży nasze „stop!”. Warto je zatem wielokrotnie wyrażać, np. „Nie lubię, kiedy tak robisz”, „Nie zgadzam się…” itp.

  • Bo czuje się zawstydzone

Niekiedy jest tak, że dziecko czuje się onieśmielone dana sytuacją i reakcją dorosłego, i nie wie, co ze sobą zrobić, więc nerwowo się uśmiecha. Można wtedy powiedzieć: „Zawstydziłeś się? Rozumiem to, czasami tak jest…”.

  • Ponieważ sytuacja je rozbawiła

Pomimo że postawa dziecka wzbudza w nas złość, dla niego może być zabawna i śmiech będzie tu wynikiem NATURALNEGO odruchu. Możemy powiedzieć np.: „Ciebie to śmieszy, a mnie nie. Nie chcę, żebyś tak robił…”.

  • Bo chce zwrócić na siebie uwagę

Kiedy dziecko potrzebuje bliskości i kontaktu, zrobi wszystko, aby to uzyskać. Jeśli wie, że „głupi” śmiech zwróci naszą uwagę, użyje go. Możemy dać dziecku znać, że je widzimy i może nas wołać inaczej.

  • Ponieważ nie potrafi reagować inaczej

Dziecko postępuje najlepiej, jak umie. Teraz reaguje śmiechem (to w sumie mało inwazyjne ;)), a za jakiś czas zacznie reagować inaczej. Nie robi tego wbrew nam, tylko zgodnie ze swoimi możliwościami biologicznymi.