Dorosłym często wydaje się, że przemoc wobec dziecka wiąże się wyłącznie z używaniem siły fizycznej wobec niego np. biciem go, czy szarpaniem.
Tymczasem istnieje szereg zachowań i metod wykorzystywanych w relacji z dzieckiem, z których dorośli korzystają czasem zupełnie bezwiednie, a które odbijają się na psychice dziecka i sprawiają, że dziecko cierpi, czuje się zranione i skrzywdzone. Nie tylko dziś,ale przez całe życie.
Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się, czy nie używamy różnych form przemocy wobec dziecka. Jako przemoc rozumie się: 1. „przewagę wykorzystywaną w celu narzucania komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś”, 2. intencjonalne wykorzystanie wobec kogoś swojej siły, czy władzy, powodujące złe samopoczucie drugiej osoby, 3. „zamierzone wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody”.
Warto pamiętać, że, kiedy zdarzy nam się powiedzieć dziecku coś przykrego lub postąpić wobec niego niewłaściwie, ale BEZ intencji skrzywdzenia go, NIE ma to nic wspólnego z intencjonalnym wykorzystywaniem swojej przewagi i siły wobec niego. Ważny jest więc kontekst i motyw przewodni naszego podejścia do dziecka i relacji z nim.