Jak pomóc dziecku uwolnić się od napięcia?

Co może pozwolić dzieciom uwolnić się od wysokiego poziomu napięcia emocjonalnego, którego doświadczają na co dzień? Rozwiązanie zamyka się w płynących z natury, prostych i łatwo dostępnych dla każdego z nas działaniach i aktywnościach.
Oto 7 wspierających sposobów na to jak pomóc dzieciom ukoić ich poddenerwowany układ nerwowy, a tym samym wrócić do właściwej sobie równowagi.
Niech moc podążania za głosem potrzeb i natury nas nie opuszcza!

Jak pomóc dziecku uwolnić się od napięcia?

1. Pozwól dziecku płakać!

Płacz uwalnia (dzieci i dorosłych) od napięcia i nadmiaru silnych, trudnych emocji, daje poczucie ulgi i ukojenia. Łzy, które wypłakujemy w złości czy smutku zawierają hormony stresu, dlatego nie należy ich blokować, tylko pozwolić im wypływać tak długo, jak to możliwe. Warto jednak w tym czasie być blisko dziecka i wspierać je w tym, czego doświadcza.

2. Pozwól dziecku się wiercić!

Kiedy dziecko się kręci i wierci, najczęściej próbuje oswobodzić się od wysokiego poziomu hormonów stresu. NIE robi nam na złość i NIE jest niegrzeczne – radzi sobie z przeszkodą, która je hamuje przed pójściem dalej. Warto pozwalać na to, aby dziecko wprowadzało swoje ciało w ruch, kiedy tylko tego potrzebuje. Przy biurku, stoliku, czy w poczekalni – ruch jest wskazany!

3. Rozładuj napięcie żartem, śmiechem (zabawą).

Są sytuacje, w których do rozładowania napięcia wystarczy obrócenie sytuacji w żart i zabawę. Takie podejście nie oddala dziecka od traktowania zadań serio, ale odejmuje mu napięcia i pokazuje, że zwykłe, codzienne czynności mogą kojarzyć się z czymś przyjemnym. Dziecko chętniej do nich wraca i nie towarzyszy temu stres związany z przymusem.

4. Pozwól dziecku „pufać”.

Dziecięce „pufanie” i wzdychanie potrafi nas poirytować. Warto wiedzieć jednak, że to zachowanie zwykle wiąże się z próbą poradzenia sobie z napięciem – dziecko zwyczajnie próbuje mu dać upust. Dlatego za cenne uważam zaakceptowanie tej formy wyrazu i nazwanie tego, co dzieje się z dzieckiem, a także obdarowanie go uwagą, bliskością czy przytuleniem.

5. Pozwól dziecku gnieść i drzeć papier.

W chwilach, w których napięcie w domu rośnie i widzimy, że dziecko jest pod jego silnym wpływem, możemy zaproponować mu darcie papieru na maleńkie kawałki (zrobi papierowy śnieg) albo zgniatanie kartek w kulki i obrzucanie się nimi. Obie zabawy pomagają uwolnić się od zdenerwowania i nadmiaru stresu uwięzionego w ciele.

6. Otwórz się na siłowanki.

Siłowanie się na ręce, taczka, zapasy, wyścig rydwanów, walec parowy, zabawa w przepychanie ściany – to tylko nieliczne z zabaw z dzieckiem, które znakomicie uwalniają od stresu i napięcia. Ważne, aby dobrze je zorganizować i stawiać dziecku taki opór, jakiego potrzebuje, nie robić niczego, na co dziecko się nie zgadza, i przerwać zabawę, kiedy woła “stop” lub “nie”.

7. Ugniataj i masuj ciało dziecka, przytulaj je.

Docisk, ugniatanie i masowanie ciała dziecka wpływają kojąco na jego podenerwowany układ nerwowy. Uspokajają nerw błędny, obniżają poziom pobudliwości układu autonomicznego dziecka oraz jego pobudzenie psychoruchowe. Dziecko się wycisza i odpręża. Ma więcej zasobów, aby się skupić, słuchać innych i współpracować.

Magdalena Boćko-Mysiorska