Co mówić do kogoś, kto obraża nasze dziecko?

Mimo że trudno jest czasem odpowiedzieć innym, że mają przestać coś robić, zwłaszcza, kiedy to krzywdzi nas czy nasze dzieci, można to ćwiczyć i pracować ze swoją asertywnością.
Kiedy babcia, wujek, czy inny dorosły rani nasze dziecko, tj.: porównuje je z innymi, zawstydza je, wyśmiewa itd., możemy coś z tym zrobić, możemy zareagować. Przede wszystkim po to, aby pokazać innym i naszemu dziecku, że nie zgadzamy się na to, aby ktokolwiek naruszał nasze granice. Ale także po to, by uczyć nasze dziecko, że nie musi zgadzać się na brak szacunku do siebie w przyszłości…
Oto 10 rozbudowanych komunikatów, które Wam w tym pomogą. Niech będą inspiracją, niosą moc i wsparcie dla Was i Waszych pociech.
Co mówić, kiedy ktoś obraża nasze dziecko?
1. Oj, to ostre słowa. Nie są pomocne w tej sytuacji. Zatrzymaj się już.
2. Myślisz, że to pomoże Stasiowi poczuć się lepiej? Ja widzę, że tak nie jest. Możesz spróbować inaczej, sproszę.
3. Kiedy tak mówisz, przykro jest i Zosi, i mi. Chciałabym, żebyśmy spędzili razem przyjemny czas, a ty?
4. Pokazujesz w ten sposób, że Natalia jest gorsza od kuzynek, a to nieprawda. Nie zgadzam się na takie słowa kierowane do mojego dziecka.
5. Wierzysz, że porównywanie dzieci pomoże im lepiej się zachowywać? Spójrz, Adaś płacze, więc to, co mówisz, nie pomaga! Przestań proszę.
6. Nina się przestraszyła, kiedy usłyszała od ciebie, że ją tu zostawisz. Nie mów tak do niej więcej, proszę.
7. Stop, nie zgadzam się na zawstydzanie mojego dziecka. To dla niego bardzo przykre. Nikt z nas nie chce słyszeć, że jest do niczego, gdy popełni błąd. Ty też nie.
8. Nie chcę, abyś krzyczał na Tosię. To jej nie pomaga się uspokoić, a raczej przeciwnie. Mi też to by nie pomogło, a tobie?
9. To, co mówisz, zniechęca Wikę do sprzątania/nauki. Spróbuj czegoś nowego, bo to się nie sprawdza.
10. Kocham Teosia zawsze. Nie mów mu, że przestanę, jeśli nie zje obiadu, bo to nieprawda. Nigdy nie przestanę.
Magdalena Boćko-Mysiorska