Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało silne poczucie własnej wartość, wierzyło w siebie i potrafiło poradzić sobie z trudnościami. Nie uznawało uszczypliwych uwag kolegów jako prawdy o sobie i nie poddawało się po pierwszej przegranej. Najbardziej niesamowite jest to, że każdy z nas ma możliwość i łatwy dostęp do tego, aby każdego dnia wspierać wiarę dziecka we własną wartość i swoje możliwości. Jak? Słowami i czynami. Dzisiaj chcę skupić się na słowach, które kierujemy do dzieci.
Nasze komunikaty bardzo istotnie wpływają na samopoczucie, zachowania i postawy dziecka. Są sformułowania, które pomagają budować z dziećmi silne, harmonijne relacje i wzmacniać ich poczucie sprawczości oraz przekonanie, że są przez nas w pełni akceptowane. Są też i takie, które powodują, że dziecko zamyka się w sobie, staje się wycofane i niepewne.
Dzieci przeglądają się w słowach rodziców jak w lustrze, szukając w nich potwierdzenia swojej wartości i „bycia w porządku”. Dlatego to w znacznej mierze od nas zależy, czy dziecko będzie wierzyło w siebie i swoje możliwości, potrafiło budować trwałe relacje z innymi ludźmi i dążyć do spełnienia w różnych obszarach swojego życia.
Oto rozbudowane komunikaty, które warto wypowiadać, aby pomóc dziecku zbudować w sobie przekonanie: „jestem ok, tylko dlatego, że JESTEM!”
Niech Was inspirują, niosą moc i wzbogacają Waszą relację z dziećmi.
Co mówić do dziecka, aby wspierać jego poczucie wartości?
1.
„Kocham cię zawsze i na zawsze. Nie ma niczego, co mogłoby sprawić, że kochał(a)bym cię bardziej, ani niczego, co mogłoby sprawić, że kochał(a)bym cię mniej.”
2.
„Wierzę w ciebie! Jeśli potrzebujesz mojej pomocy – jestem tu dla ciebie. W każdej chwili.”
3.
„Masz prawo do swojego zdania. To w porządku, że inaczej patrzymy na tą sprawę, w końcu każdy z nas jest różny!”
4.
„Dziękuję, że razem ze mną posprzątałaś(-łeś) po kolacji. Doceniam to!”
5.
„Przepraszam, że na ciebie nakrzyczałam. Wiesz, czasami, tak jak każdy, zachowuję się inaczej niż bym chciała. Następnym razem, kiedy znów poczuję złość, znajdę na nią inny sposób niż krzyk. Spróbuję wziąć 10 głębokich oddechów.”
6.
„Cieszę się, że jesteś!”
7.
„Lubię, kiedy opowiadasz mi historie ze szkoły. Tak dokładnie opisujesz sytuacje, że czuję, jakbym tam z Tobą była!”
8.
„Dużo pracy włożyłaś w zbudowanie tej wieży, co? – jest naprawdę wysoka! Wygląda na solidną konstrukcję. Opowiesz mi, jak ją zbudowałaś?”
9.
„To musiało być dla ciebie trudne! Masz pełne prawo się złościć / smucić. Pamiętaj, że wszystkie Twoje uczucia są w porządku i w naszym domu jest dla nich miejsce.”
10.
„Nie mogę się doczekać naszego piątkowego wyjście do kina. Bardzo lubię spędzać z tobą czas!”