Co mówić do dzieci, gdy trzeba się pospieszyć

Pośpiech towarzyszy większości z nas niemal każdego dnia. Ponieważ dzieci mają zupełnie inne poczucie czasu, niż dorośli, dla nich pośpiech jest jeszcze większym stresorem.
To oznacza, że dzieci potrzebują więcej wsparcia w sytuacjach, kiedy trzeba wyjść szybko z domu i do niego wrócić, zdążyć na czas do lekarza, czy przedszkola, czy po prostu sprawnie pójść spać.
Ponieważ codzienny bieg generuje w nas dużo nadmiernego napięcia, zdarza się nam wypowiadać słowa, które ranią dzieci i dodają im jeszcze więcej trudu, zamiast go odjąć. Koło przykrych emocji się zamyka, a rozwiązania wciąż brak.
Chciałabym, aby ten wpis Wam je podsunął. Pokazał, że warto uczyć się konstruktywnej komunikacji i szukać alternatyw, które pomogą nam wszystkim poczuć się lżej, lepiej i spokojniej.

Co mówić do dzieci, gdy trzeba się spieszyć?

1.

ZAMIAST:

W tej chwili wstawaj, bo przez Ciebie się spóźnimy i będę miała ow pracy.

WARTO:

Zależy mi, żeby dojechać do pracy na czas. Wskakuj na brana. Będziesz kierować moimi ramionami tak, żebyśmy dotarli do kuchni. 3,2,1 staaart!

 

2.

ZAMIAST:

Ruszaj się i natychmiast ubieraj kurtkę. Zwariuję przez ciebie kiedyś.

WARTO:

Pokażesz mi, jak szybko zakładasz swoją kurtkę? Możemy zmierzyć czas dziś i jutro. Zapiszemy go i zobaczymy, w który dzień wyjdzie ci najszybciej. Zaczynamy?

 

3.

ZAMIAST:

Wracamy do domu, albo cię tu zostawię.

WARTO:

Wiem, że fajnie się bawisz. Mam pomysł, żeby to przedłużyć. Po drodze do domu wykonam zadania, które wymyślisz. Pakujmy się, bo już nie kogę się doczekać.

 

4.

ZAMIAST:

Ile razy mam ci powtarzać? Koniec zabawy i kładź się spać, bo zaraz się zdenerwuję.

WARTO:

Trudno ci się położyć po całym  dniu wrażeń, co? Mogę zawinąć cię w naleśnika i pohuśtać w kocyku. To zwykle pomaga. Co ty na to?

 

5. 

ZAMIAST:

Ile mam jeszcze czekać? Wychodź z tej łazienki, piękniejsza nie będziesz.

WARTO:

Aniu, przenieś się do pokoju i dokończ tam suszenie włosów. Potrzebuję skorzystać z łazienki. Nie mogę już dłużej czekać. 

 

6.

ZAMIAST:

Wiecznie się grzebiesz. Nie poradzisz sobie w życiu. Zobaczysz!

WARTO:

Wiem, że nie lubisz się spieszyć. Czasem jednak można działać szybciej. Znajdziemy na to sposób, żeby było ci w przyszłości łatwiej. 

 

Magdalena Boćko-Mysiorska