Dlaczego dzieci się chwalą – 5 powodów

Kiedy nasze dzieci się chwalą, często w nas samych pojawia się poczucie zawstydzenia, zażenowania, a nawet złości. Nie chcemy, aby nasze dzieci się wywyższały. Często boimy się, że przez takie zachowanie zostaną odrzucone i wykluczone z grup; że będą źle oceniane przez innych i nikt nie będzie chciał się z nimi bawić.
Tymczasem im bardziej zapętlamy się w negatywnym myśleniu o przechwalaniu, tym mniej potrafimy zrozumieć swoje dziecko i je wspierać, a ono wysyła nam ważny komunikat.
Okazuje się bowiem, że tzw. popisywanie się przez dziecko ma konkretne psychologiczne podłoże, którym warto się zaopiekować. Dopiero wtedy to zachowanie zaczyna się zmieniać – na takie, które jest bardziej wspierające zarówno dla dziecka, jak i jego otoczenia. Bo gdy dziecko czuje się lepiej – zaczyna się też lepiej zachowywać.
Przeczytaj wpis i zobacz, jak wiele może się zmienić – w spojrzeniu, w podejściu, w relacji.
Jeśli czujesz, że wpis może wesprzeć Twoich bliskich, znajomych, czy przyjaciół, udostępnij go. Niech wzmacnia zarówno nas, jak i nasze dzieci.

Pięć powodów, dlaczego dzieci się chwalą – i co z tym zrobić?

1. Szukają uwagi kontaktu
Kiedy dzieci czują się niedostrzegane przez rodziców i inne osoby, często próbują zwrócić na siebie uwagę poprzez chwalenie się. Potrzebują być zauważone i docenione, a kiedy tego im brakuje, walczą o uwagę na wszelkie dostępne sposoby. Kluczowe jest, aby dorośli regularnie poświęcali dzieciom czas oraz okazywali zainteresowanie ich życiem.
2. Proszą o akceptację
Dzieci często chwalą się wtedy, gdy chcą mieć pewność, że zostaną przyjęte przez grupę. W ten sposób pragną pokazać, że są godne uwagi i akceptacji, co bywa dla nich ważne szczególnie wtedy, gdy z różnych powodów czują się mniej pewne siebie. Dla dorosłych to ważny sygnał, aby pomóc dzieciom odnaleźć się w grupie i czuć się w niej naturalnie bardziej komfortowo.

3. Regulują emocje

Za chwaleniem się może kryć się strach przez odrzuceniem przez drugą osobę, złość na rodziców lub rówieśników, czy zazdrość o rodzeństwo. Chwaląc się, dziecko podnosi się na duchu, obniża napięcie i powoli wraca do równowagi. Kiedy mówi: “Zobacz, co potrafię”, chce tak naprawdę powiedzieć “Jest mi trudno, nie radzę sobie inaczej”.

4. Modeluje komunikaty dorosłych

Jeśli dziecko słyszy od innych, że jest najlepsze, najmądrzejsze i najzdolniejsze, przejmuje ten sposób mówienia o sobie. Nie dlatego, że się wywyższa, ale dlatego, że TO właśnie widzi jako sposób bycia wartościowym w oczach innych. Dziecko powtarza to, co my mówimy i wierzy, że tak trzeba…

5. Kompensuje zranienia

Dziecko, które doświadczało braku uznania, różnych porównań lub zawstydzenia, może chwalić się “na zapas”, aby ochronić się przed emocjonalnym bólem. Radzi sobie przekazem: “Jeśli pokaże, jaki jestem dobry, to nikt mnie już nie zrani”. To nie jest zarozumiałość, tylko forma dziecięcej walki o godność.

Magdalena Boćko-Mysiorska