Kiedy dziecko jest już w złości, prośby o ściskanie poduszki, wytupanie złości czy opowiedzenie, co się stało, nie przyniosą efektów.
Dzieje się tak dlatego, że w takich momentach części mózgu odpowiedzialne za słyszenie nas i postępowanie zgodnie z naszymi wskazówkami są mniej aktywne. Dziecko po prostu nie jest w stanie w pełni nas usłyszeć, a tym bardziej zastosować się do naszych sugestii.
Dlatego ważne jest, by z narzędzi wspierających regulację emocji korzystać w odpowiednich momentach. Najlepszym czasem na naukę zarządzania emocjami są spokojne chwile – podczas zabawy, wspólnego relaksu, gdy dziecko czuje się bezpieczne. To wtedy mózg dziecka uczy się i zapamiętuje najefektywniej. Dzięki temu, gdy poziom napięcia wzrasta, dziecku łatwiej jest zastosować nowe, wspierające strategie, zamiast tych, które mogą ranić – takich jak bicie, rzucanie przedmiotami, kopanie czy wyzywanie.
Ciekawe zabawy i proste techniki pomogą dziecku zrozumieć swoje emocje oraz pomogą mu nauczyć się, jak zarządzać złością krok po kroku. Nie tylko zatrzymają dziecko w trudnej chwili, ale także otworzą przestrzeń do lepszego radzenia sobie z napięciem w przyszłości.
Niech te 6 propozycji będzie dla Was wsparciem i inspiracją!
6 skutecznych zabaw na rozładowanie złości dziecka
1. “Kostka emocji”
Stwórz z dzieckiem kostkę, na której będą różne sposoby radzenia sobie ze złością – np. „pobiegaj”, „ściśnij coś”, „powiedz, co czujesz”. Możecie rzucać kostką, gdy poczujecie złość, i wykonywać zadania, które wypadną.
2. „Tańczący deszcz”
Skaczcie, klaszczcie i machajcie rękami, jakbyście byli burzą deszczową. Burza zaczyna się cicho, a potem staje się coraz głośniejsza i bardziej energiczna – grzmi, błyska i huczy. Na koniec burza powoli się uspokaja, wy stajecie się spokojnymi chmurkami na niebie.
3. „Przesuń górę”
Siadasz na podłodze i udajesz wielką, ciężką górę. Dziecko musi użyć całej swojej siły, aby cię poruszyć – może pchać rękami, napierać barkiem, a nawet zaryczeć jak lew, pokazując swoją moc! Kiedy góra w końcu się przesunie, zamieńcie się rolami.
4. „Zegar emocji”
Zrób zegar z kartonu albo narysuj go z dzieckiem na kartce papieru. Na każdej godzinie zegara zapisz inną zabawę: „tupnij trzy razy”, „zrób śmieszną minę”, „powiedz, co czujesz”, „przytul poduszkę”, „podrzyj gazetę”. Kręćcie wskazówką i wykonujcie zadania.
5. „Skacz jak chmura”
Zaproś dziecko do zabawy w chmurki. Najpierw jest małą, białą chmurką, delikatnie skaczącą na palcach. Potem nadciąga wiatr – chmura podskakuje wyżej i szybciej. Nagle pojawia się burza – chmura tupie i macha rękami. Gdy burza ustaje, chmura staje się spokojna i lekka, powoli porusza się na niebie.
6. „Czarodziejski skok”
Połóżcie na podłodze poduszki lub kartki papieru – każda to magiczny portal! Jedna prowadzi do „Krainy Spokoju”, inna na „Wyspę Śmiechu”, a kolejna do „Zamku Odwagi”. Skaczcie na portale, zamykajcie oczy i mówcie o tym, co dzieje się w tych niezwykłych miejscach.
Magdalena Boćko-Mysiorska