Pewne komunikaty i kryjący się za nimi przekaz wyraźnie przyczyniają się do budowania dobrej relacji z dzieckiem oraz wzmacniają jego poczucie mocy sprawczej i własnej wartości, a inne – niemalże natychmiast je deprymują, hamują jego ciekawość i zrywają z nim kontakt.
Nasze słowa kształtują obraz świata dziecka i karmią je na każdym etapie jego rozwoju. W znacznej mierze to właśnie od NAS, dorosłych, zależy, czy nasze dziecko będzie akceptowało siebie takim, jakie jest, czy będzie potrafiło budować trwałe relacje z innymi ludźmi i spełniać się na różnych obszarach swojego życia, czy też nie. To właśnie MY – szczególnie w pierwszych latach życia dzieci – mamy decydujący wpływ na to, czy będą one czuły się ważne i wartościowe, będąc po prostu sobą.
Oczywiście relacja to nie tylko słowa, ale to również one pokazują dziecku, czy je akceptujemy, czy uznajemy jego uczucia, emocje, granice i potrzeby. Wyrażane za pomocą słów komunikaty, pozwalają kształtować w dziecku jego pozytywny stosunek do samego siebie i otaczającego go świata. Dlatego tak ważne jest, aby je ćwiczyć (najlepiej w spokojnych okolicznościach). Znajdować słowa, które są z nami zgodne i modyfikować różne komunikaty w zależności od potrzeb i sytuacji.
Niech ta lista stanie się dla Was wsparciem i inspiracją do zatrzymania się przy sobie i dziecku oraz budowania z nim empatycznej relacji, pełnej bezwarunkowej miłości i zaufania, że jesteśmy ważni i wartościowi. Zawsze