Kiedy dziecko bije, zwykle się denerwujemy i czujemy się zakłopotani. Nieraz interpretujemy zachowanie dziecka jako jego “złośliwą” naturę lub jako własny błąd wychowawczy. Tymczasem patrzenie na dziecko przez pryzmat oceny i samokrytyki nie pomaga nam go zrozumieć i pomóc mu w trudnych sytuacjach.

Dlatego tak ważne jest, aby uczyć się zaglądać pod powierzchnię zachowania młodego człowieka i nieustannie przypominać sobie o tym, że:

dziecko zachowuje się “źle”, kiedy źle się czuje, a naszym zadaniem jest je wesprzeć, aby poczuło się lepiej i wróciło do równowagi.
pod powierzchnią zachowania dziecka kryją się różne uczucia, emocje, granice i potrzeby, które warto dostrzec, nazwać i (pomóc dziecku) się nimi zaopiekować.
dziecko nie robi na złość i nie manipuluje, tylko szuka sposobu na to, jak o siebie zadbać. Najczęściej komunikuje to językiem “ciała”, czyli więcej pokazuje, niż wyraża słowami. To naturalne i nie można wymagać, aby było inaczej. Struktury w mózgu dziecka, odpowiedzialne za dojrzałe reakcje, których to reakcji tak bardzo oczekujemy, wciąż się rozwijają i nie da się tego zmienić, ani przyspieszyć.

To nie oznacza jednak, że mamy zgadzać się na wszystko, co dziecko robi, ale pamiętać o tym, że za konkretną postawą dziecka kryje się wiele ważnych informacji.

Oto post, który pomoże Wam je zauważyć, przyniesie trochę ulgi i zdejmie z Was nadmiar emocjonalnego napięcia.✊❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *