W dzieciństwie i okresie dorastania nieraz słyszeliśmy komunikaty typu: “Nie płacz, przecież nic się nie stało!”, “Bądź grzeczny i przestań się mazać”, “Taki duży chłopak i płacze. Wstydź się!”… Nie ma się więc czemu dziwić, że czasem automatycznie powielamy dawne wzorce i uznajemy płacz dziecka jako oznakę jego słabości i manipulacji wobec innych. Czy aby słusznie?

Otóż nie! 😔 Ani jedno, ani drugie przekonanie nie ma nic wspólnego z prawdą i rzetelną wiedzą o rozwoju człowieka. Okazuje się bowiem, że płacz jest (i zawsze był): 1. naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, 2. zdrową i normalną reakcją organizmu na stres i napięcie, związane z silnymi emocjami, 3. ważnym indywidualnym środkiem komunikacyjnym.

Dlatego tak istotne jest, abyśmy pozostali uważni na to, co mówimy do dziecka, kiedy płacze, nie blokowali jego łez i nie krytykowali go za potrzebę wyrażania siebie i swoich przeżyć.

Dziecko chce czuć się kochane i akceptowane zawsze, i aby rozwijać się konstruktywnie w wielu obszarach, potrzebuje czuć się przy nas bezpiecznie także wówczas, kiedy jest mu źle i trudno; gdy zwraca się do nas ze swoimi troskami.

Oto komunikaty, które pomogą Wam wesprzeć dziecko w różnych sytuacjach, wzmocnią Waszą więź i odporność psychiczną dziecka na całe życie.💪❤️

💯Ps. To już dziś! 🥳 Od dziś możecie złapać mojego nowego audiobooka dla dzieci (i dorosłych) o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w obniżonej cenie. 📌 Dla pierwszych 300 osób, które zakupią książkę audio, bonus w postaci webinarium o tym, jak nagrody i kary wpływają na rozwój dziecka i naszą relację z nim! 🎁 Dla każdego kto kupi audiobooka w ciągu najbliższych dni e-book w postaci PDF z nagranymi opowiadaniami do samodzielnego czytania dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *