Podejście do dziecka i sposób postępowania wobec niego ma decydujący wpływ na jego rozwój oraz zdrowie psychiczne i emocjonalne przez resztę życia.

To, jak odpowiadamy na płacz dziecka, jego potrzebę bliskości fizycznej i emocjonalnej, oddziałuje na jego mózg i wspiera rozwój osobowości.

Dzieci, dorastające w bezpiecznym otoczeniu dorosłych uważnych na nie, wrażliwych na ich uczucia i potrzeby, wyrastają na silniejszych dorosłych. Uczą się rozpoznawania i nazywania swoich emocji, regulowania oraz umiejętnego komunikowania ich. Naturalnie rozwijają ważne kompetencje społeczne, swoje zainteresowania i predyspozycje. Łatwiej jest im odnaleźć się w świecie i planować w nim swoje miejsce.

Do zrównoważonego rozwoju dzieci potrzebują też autentycznych dorosłych. Takich, którzy okazują swoje emocje; którym zdarzają się różne trudności i niepowodzenia. Dorosłych, którzy potrafią przeprosić za to, że zabrakło im cierpliwości i uważności, ale mimo to są dostępni emocjonalnie, pozostają blisko dziecka. NIE ignorują jego płaczu i podstawowej potrzeby, z jaką dziecko przychodzi na świat – potrzeby bliskości i bezpieczeństwa.

#niechsiłabliskiejwięziidziewświat
#niechzmieniaświatprzyszłychpokoleń
#zmiłościdodziecka
#zmiłościdodorosłego

❤️❤️❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *